Antalya Kumluca Gayrimenkul Avukatı - Kumluca Hukuk Bürosu

Gayrimenkul Avukatı Nedir?

Gayrimenkul avukatı; gayrimenkul alım satım sürecinde, bürokratik iş akışında hem alıcıya hem de satıcıya danışmanlık ve dava sürecinde destek veren kişidir. Gayrimenkul işlemlerinde birçok aşamada danışmanlık hizmetine ihtiyaç duyabilirsiniz.  Gayrimenkul avukatları hem bireysel hem de kurumsal müşterilerine yatırım yapılması, kayyum üzerinden mülk satın alınması, ipotekli satış süreçlerinin gerçekleştirilmesi adına destek oluyorlar.  Ayrıca boşanmak isteyen taraflar mal paylaşımı yaparken gayrimenkul avukatlarından görüş alabilir.

Gayrimenkul avukatları Taşınmaz Hukuku kapsamında görevini yerine getirir. Ofis, arazi, daire gibi tapuda taşınmaz olarak geçen mülkler için tescil süreci, mahkeme süreci, icra, miras, işgal ve ipotekli satış sürecinde bu avukatlardan yardım alabilirsiniz.  Gayrimenkul avukatları mülkiyet hakkı, ipotek hakkı ya da irtifak hakkı gibi süreçlerde danışmanlarına destek oluyorlar.

Danışanlar gayrimenkul avukatlarından hukuka aykırı olan kamulaştırma, kira sözleşmesinde ortaya çıkan haksızlık,  ihtilaf gibi çok sayıda konuda uzlaşmazlık olması durumunda arabulucu olarak da destek alabilirler.  Hukuk fakültesi mezunu olan avukatlar staj süreçlerini  de tamamladıktan sonra Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı yüksek lisansıyla uzmanlıklarını geliştirerek bu alanda hizmet vermeye başlıyorlar. Gayrimenkul avukatlığı özel bir hukuk dalı değildir. Ancak ülkemizde bu alandaki davalarda özel olarak uzmanlaşan avukatlardan destek almak daha doğru olur. Antalya Kumluca gayrimenkul avukatı arıyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

kira avukatı

Gayrimenkul Avukatı Görevleri Nelerdir?

Gayrimenkul avukatı, ihtilaf görülmesi durumunda davayı açma, dava sürecini yürütme ve satışın gerçekleştirilmesi adına üzerine düşeni yapar. Ayrıca tapu devri sırasında bir haksızlık olursa gayrimenkul avukatları tapu iptali ve tescil davalarında da görev alabiliyor. Alım satım sürecinde bürokratik destek veren avukatlar ipotek koyma, kaldırma, paraya çevirme işlemlerinde de danışanlara yardımcı oluyor.

Gayrimenkul işlemlerinde kiracıyı tahliye etme, icra, kira sözleşmesi iptal etme, tesis ve işleme alınması sürecinde de destek olurlar. Ayrıca gayrimenkul alanındaki yabancıların mülk edinmesi aşamasında da görev alırlar.  Haksız satış, miras bölmesi, vasiyet işlemleri gibi süreçlerde, satış vaadi sözleşmesi sürecinde gayrimenkul avukatlarından destek alabilirsiniz.

Gayrimenkul avukatları gayrimenkul alanındaki tüm problemlerde Taşınmaz Hukuku kapsamında danışanlarına destek olur.

Mülkiyet hakkı ve konut dokunulmazlığı ülkemizde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine göre korunuyor. Ayrıca ülkemizde bu yasalar da Türk Medeni Kanunu içinde Gayrimenkul Hukuku ile ilintili şekilde yürütülüyor.  Gayrimenkul avukatlarına danışmadan yüklü tutarda alım satım işlemi yaptığınızda sorun yaşama ihtimaliniz çok yüksektir.  Bu hem maddi hem de zaman açısından büyük sorunlar getiriyor.  Gayrimenkul avukatlarından alım satım sırasında danışmanlık hizmetleri de alabilirsiniz. Antalya Kumluca gayrimenkul danışmanlığı hizmeti için bize ulaşabilirsiniz.

Tapu ve Gayrimenkul Avukatı

Günümüzde tapu ve gayrimenkul işlemlerinde de avukatlar firmalara ve bireysel müşterilere destek oluyor. Gayrimenkul alım satım, miras paylaşımı ya da diğer birçok konuda sorunlar olabiliyor. Olası bir sorun olması durumunda mağdur olan tarafın dava açma hakkı bulunuyor. Gayrimenkul Hukuku kapsamında doğan haklarınızdan dolayı tapu ve gayrimenkul avukatlarına başvurabilirsiniz. Avukatlar alım satım işleminden sonra ortaya çıkan haksızlık ve usulsüzlük gibi birçok konuda danışanlarına yardımcı oluyor.

Gayrimenkul alım satım işleminden önce de avukatlardan görüş alabilirsiniz.  Özellikle yüklü alım satım işlemlerinde tapu ve gayrimenkul avukatları firmalara destek veriyor. Firmalar gayrimenkul avukatı danışmanlığıyla hiçbir sorun yaşamadan alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Gayrimenkul Avukatı Ücreti

Gayrimenkul avukatı ücretleri için danışan ile avukat arasındaki anlaşma önemlidir.  Davanın durumu, davanın büyüklüğü ve süreci ücretler üzerinde belirleyicidir. Gayrimenkul avukatları belli bir ücret alarak çalışabilir ya da dava kazancı üzerinden belli bir pay isteyebilirler.  Alınacak hizmet bedeli tamamen danışan ve avukat arasındaki anlaşmaya göre belirleniyor.

Antalya Kumluca gayrimenkul avukatı ücreti hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Davanızın durumunu inceledikten sonra sizlere istediğimiz dava ücreti hakkında fiyat verebiliyoruz.

tapu avukatı

Gayrimenkul Avukatının Önemi

Gayrimenkul ile ilgili davalarda avukat tutma zorunluğu bulunmamaktadır. Yani kişiler gayrimenkul davalarıyla ilgili süreçleri kendileri de takip edebilirler. Ülkemizde en çok görülen davalar arasında arsa, tarla, daire gibi taşınmazlara ait davalardır. Bu süreçte davaya konu olan taşınmaz çok yüklü bir yatırım aracı olabilir. Bu yüzden sürecin doğru yönetilmesi gerekebilir.

Gayrimenkul işlemlerinde davacının karşısında profesyonel bir avukat kadrosu olabilir. Bu yüzden sizler de gayrimenkul üzerindeki haklarınızı koruyabilmek ve hakkınızı alabilmek için avukatla çalışmalısınız. Gayrimenkul avukatının en çok tercih edildiği işlemler alım satım işlemi öncesi danışmanlık hizmetidir. Böylece işlem öncesinde bir gayrimenkul avukatından görüş alarak sizler de yaşayacağınız olumsuz durumların önüne geçebilirsiniz.

Gayrimenkul Dava Türleri

Gayrimenkul avukatının gayrimenkul hukuku kapsamında bakabileceği dava türleri sınırlıdır. Bu alanda faaliyet gösteren uzmanlaşmış avukatlar şu davalara bakıyor;

 • Geçit Hakkı Davası

Bir kişinin kendi gayrimenkulüne ulaşabilmek için başka birine ait gayrimenkulü kullanması gerekiyorsa hakkaniyeti gözeterek anlaşmazlığı çözmek için geçit hakkı davası açılabilir.

 • Tapuda Değerin Düşük Gösterilmesi

Tapıda bir taşınmazın değeri düşük gösterilirse tapıda değerin düşük gösterildiğine dair tespit davası açılabilir.

 • İhalenin Feshi Davası

İcra, ortaklık giderilmesi gibi davalarda gayrimenkul ihale ile satıldığında usulsüzlük olması durumunda zarar gören taraf ihaleyi fesih etme davası açabilir.

 • Önalım ve Şufa Davaları

Önalım hakkının olabileceği durumlarda bu hakkı kullanmak için önalım ve şufa davası açılabilir.

 • Kira Sözleşmesinin Feshi

Ev sahibi ya da kiracı kira sözleşmesini iptal etmek istiyorsa ve fesih protokolü yapılamadıysa yasal yollar ve protokol hazırlanması adına gayrimenkul avukatlarına başvurulabilir.

 • Arsa Sahibi ve Müteahhit Arasındaki Uyuşmazlıklar

Kat karşılığı yapılan inşaatlarda arsa sahibi ve müteahhit arasında sözleşme hazırlanmaması, geç teslim edilme, arsa sahibinin tapuyu devretmemesi gibi durumlarda dava süreci başlatılabilir.

 • Arsa Payının Düzeltilmesi Davası

Kat mülkiyeti olan yerlerde bağımsız bölüm sahipleri söz hakları arsa payıyla sınırlıdır. Arsa payı fazla olan kişi söz sahibi olur.  Bu süreçte ortak alanların kullanımında hak kaybı varsa arsa payının düzeltilmesi davası açılabilir.

gayrimenkul avukatı bulma

 • Site Aidatına Yönelik Uyuşmazlıklar

Bazı sitelerde çok yüksek rakamlarla aidat alınabiliyor. Ortak giderler site sakinleri arasında eşit paylaşılmayabiliyor.  Bu durumlarda site aidatının belirlenme usullerini site sakinlerinin bilmesi gerekiyor. Bunun için sonuç alamayan kat malikleri site aidatı için yasal yollara başvurabilir.

 • Devremülk Davaları

Devremülk satın alma ve sonrasında sistemdeki bazı sorunlarda uyuşmazlıklar varsa devremülk davası açılabilir.

 • Ortaklığın Giderilmesi Davası

Bir taşınmazda çok sayıda kişinin payı varsa anlaşmazlık anında ortaklığın giderilmesi için davalar açılabilir.

 • Kira Bedeli Tespiti Davaları

Kiracı ile ev sahibi arasında kira bedeliyle ilgili anlaşmazlıklar olursa kira tespit davası açılabilir.  Bu süreçte gayrimenkul avukatları arabuluculuk desteği de verebilir.

 • Kira Alacağı Davaları

Kiracının kirayı vermemesi ve geçirmesi durumunda kira alacağı için icra takibi başlatmak adına dava süreci başlatılabilir.

 • İntifa Hakkının Kaldırılması:

Kişilere hayatta olduğu süre boyunca yararlanma hakkı sağlayan irtifa hakkının kaldırılması durumunda gayrimenkul avukatları devreye girer.

 • Elatmanın Önlenmesi Davası:

Bazı kişiler hak sahibi olmadığı taşınmazları kullanmayı sürebilir. Bu durumda el atmayı önlemek adına  avukatlar süreci takip edebilir.

Gayrimenkul Avukatı bularak danışmanlık hizmeti almak isteyen Antalya Kumluca sakinleri büromuzla iletişime geçebilir.

Call Now Button