Antalya Kumluca Kira Hukuku Avukatı - Kumluca Hukuk Bürosu

Kira Hukuku Avukatı Nedir?

Kira hukuku avukatı;  kira hukuku hakkında ortaya çıkan sorunları çözmek adına yardım alabileceğiniz kişidir. Kira hukuku kanunu çerçevesinde kira hukuku avukatından her konuda destek alabilirsiniz. Kiranın söz konusu olduğu işlemlerde kiracı ile kiraya veren arasında büyük sorunlar yaşanabiliyor. Kira hukuku avukatları birçok konuda danışmanlık hizmeti vererek kişilere yardımcı oluyorlar

Ev, iş yeri ya da farklı bir kiraya konu olan mülk hakkında sorun yaşıyorsanız hemen bir kira hukuku avukatıyla çalışarak sorunlarınıza kolayca çözüm bulabilirsiniz. Kira hukuku davalarında profesyonel bir destek almadığınızda mağdur olma ihtimaliniz yüksektir. Bu yüzden ilerleyen süreçte bir sorunla karşılaşmamak adına danışmanlık hizmeti almanızı öneriyoruz.

Kira hukuku davaları kiracı ve kiralayan arasında ortaya çıkan uyuşmazlıkları kapsar. Bu süreçte en çok destek alınan davalar kira tespiti ve tahliye davalarıdır.  Ayrıca avukatlardan kira alacağı, icra işlemleri ve alacakların takibi konusunda da destek alınabilir. Antalya Kumluca bölgesinde kira hukuku avukatı arıyorsanız hemen bizimle iletişime geçin ve danışmanlık hizmetlerimizden istediğiniz her an faydalanın.

Kira Hukuku Davaları Nelerdir?

Kira hukuku kapsamında kiracı ya da kiralayan avukat desteği alabilir. Genel olarak kira hukukuna konu olan davalar şu şekildedir;

  • Kira Bedeli Tespit Davası

Kira bedelinin tutarı konusunda kiracı ve kiralayan arasında bazı uyuşmazlıklar yaşanabilir. bu durumda iki taraf da kira hukuku avukatından destek alarak kiranın tespit edilmesine yönelik dava açabilir.  Bu süreçte avukatlar arabulucu olarak görev yapabilir ya da dava süreçlerinin takibini ve açılmasını yürütür.

  • Emlakçı Anlaşmazlığı Davaları

Ev sahipleri ve kiracılar emlakçıyla da anlaşmazlıklar yaşayabilir.  Bu durumda en çok karşılaşılan sorunların başında emlakçı komisyonu vardır.  Ayrıca kiracının evi kiralamasından sonra aynı evin iki kişiye kiralanması da sorun yaratır. Tüm bu durumlarda emlakçı ile kiracı arasında sorunlar yaşanabilir. Emlakçı üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmediğinde ise emlakçının aradan çıkarılması için anlaşmazlık davaları yaşanabilir.

  • Kira Alacağı Davası

Kira sözleşmesinde yer alan kira bedelini tahsil etmede ev sahipleri bazen sorun yaşayabilirler. Böyle bir durumda ev sahibinin ya da dükkan sahibinin bazı hakları vardır. Ev sahibinin kirayı alamaması durumunda kira alacağı için icra takibi başlatabilir. Ayrıca icra takibi dışında dava açma süreci de olabilir. Bu durumda ev sahibi kira hukuku avukatından destek alabilir.

  • Kira Sözleşmesi Feshi Davaları

Kira sözleşmesinin feshedilmesi durumlarında dava süreci gerekebilir. Bazı durumlarda taraflar fesih şartlarında bazı anlaşmazlıklar yaşayabilir. Bu durumda  avukatlar arabulucu olarak sorunun çözülmesine yardımcı olabilir. Arabuluculuk da çözümü getirmezse kira sözleşmesini iptal etmek adına dava açılabilir.

  • Aidat ve Ortak Gider Davaları

Kiracı ve kiraya veren arasında aidat konusunda da bazı sorunlar yaşanabilir. Bu tarz durumlarda genelde hangi tarafından ödemeden sorumlu olacağı belirlenemeyebilir. Bu durumu ortadan kaldırmak için sözleşmede kimin hangi giderden sorumlu olacağı açıkça belirtilmelidir. Anlaşmazlık durumlarında taraflar mahkemeye ya da arabulucuya gidebilirler.

Kira Hukuku Avukatının Hazırladığı Sözleşmeler

Kira hukuku kapsamında sözleşme hazırlarken kira hukuku avukatından destek alabilirsiniz. Ayrıca yaptığınız sözleşmeleri imzalamadan önce bir kira hukuku avukatının incelemesini isteyebilirsiniz. Kira hukuku alanında uzman avukatların hazırladığı sözleşmeler şu şekildedir

  • İşyeri Kirası Sözleşmesit

Yüksek tutarlarda olduğundan iş yeri kirası için hazırlanan sözleşmeler önemlidir. İş yeri sahipleri ve kiracılar birçok konuya dikkat etmek zorunda olduğundan bir kira hukuku avukatına başvurarak destek almalıdır.  Küçük bir hata yapıldığında birçok maddi kayıp yaşanabilir.

  • Tahliye Sözleşmesi

Tahliye sözleşmesi hazırlanması son derece hassas bir konudur.  Taraflar bu konulara dikkat etmediğinde hak kaybı yaşayabilirler. Tahliye konusunda hazırlanan sözleşmelerde mutlaka profesyonel kira hukuku avukatları görev almalıdır.  Böylece hem kiracı hem de kiralayan kendini garanti altına alabilir.

  • Konut Kirası Sözleşmesi

Konut kirası sözleşmelerinde taraflar taslak sözleşmelerden yola çıkarlar. Ancak bu sözleşmeler avukat danışmanlığında hazırlanırsa yaşanacak sorunlar ortadan kaldırılabilir. Özellikle yüksek tutarlarda yaşanan sorunları avukat desteği sayesinde ne aza indirebilirsiniz.

  • Alt Kira Sözleşmesi

Kira sözleşmeleri bazı durumlarda başka kişilere devredilebilir. Ayrıca kiracılar bazen alt kiraya da verebilirler. Bu durumda alt kiraya verme yetkisinin olup olmadığına bakılmalıdır. Alt kiraya verme ve sözleşme imzalama süreçlerinde kira hukuku avukatı desteği yol gösterecektir.

Kira Hukuku Avukatı Danışmanlık Hizmetleri

Kira hukuku avukatı birçok konuda danışmanlık hizmeti de vermektedir. Kira hukuku avukatlarından danışmanlık hizmeti alabileceğiniz konular şu şekildedir;

AVM Ortak Gider Hesaplaması

AVM ortak giderlerinden bir kısmını mal sahibi bir kısmını da kiracı karşılar. Bu durumlarda ortak gider ve aidatlar için doğru paylaşım yapılmalıdır. Kira hukuku avukatları ortak paylaşım konusunda destek olurlar.

Aile Konutu Şerhi

Aile konutu şerhi durumlarında eşler beraberce hareket etmelidir. Aile konutuna yönelik kira sözleşmesinin iptaline çiftleri birlikte bildirimde bulunması gerekiyor.  Bir tarafından ihmalkar olması durumunda avukatın danışmanlık hizmeti yararlı olacaktır.

Kira Depozitosu

Depozito kira sözleşmeleri için en önemli teminatlar arasında yer alır. Depozitoya  yönelik çok sayıda resmi durum vardır. Bu süreçte ev sahibinin hak kaybına uğramaması adına kira avukatlarından geri bildirim alınması önemlidir.

Kira Sözleşmesinin Tapuya Şerhi

Kira sözleşmesinin tapu siciline şerh etme sürecinde tarafların desteğe ihtiyacı olabilir.  Bu durumda mal sahibinin taşınması satması durumunda kiracının hakkının devam edebilmesi adına kira sözleşmesi tapu siciline şerh edilmelidir. Bu süreci yönetebilmek adına bir avukattan destek alınmalıdır.

Kira Gelir Vergisi

Kira hukuku avukatları mali süreçlerde de danışmanlık hizmeti verir. Kira avukatları kira gelirinin vergilendirilmesi süreciyle ilgili de destek olurlar. Bunun için ev sahipleri kira hukuku avukatlarından destek alabilirler.

Kira Sözleşmesi Kefili

Kira sözleşmelerinde kefil alınabilir. Bu süreçte kefil alınırken bazı yasal süreçlere dikkat edilmelidir. Bu yapılmasa alınan kefil geçersiz sayılır. Bunun dışında kefil niyetinden fazla borca girebilir. Bunun önlemek adına kira hukuku avukatlarının görüşlerine başvurulmalıdır.

Kira Artış Oranını Belirleme

Kira artış oranı belirleme sürecinde taraflar birçok sorun yaşayabilir. Bu durumda özellikle yüksek tutarlı kiralarda kira hukuku avukatına başvurmak gerekir. Enflasyon oranlarından kira sözleşmesine uyarlama konusunda sorunlar çıkabilir. Bu durumlarda en doğru desteği kira hukuku avukatları iki tarafa da verecektir.

Damga Vergisi Belirleme

Kira sözleşmeleri kağıt üzerinde gerçekleşir. Sözleşmede bir bedel yazıldığında taraflar damga vergisi ödemelidir. Damga vergisinin belirlenme kıstaslara göre yapılacağı ve artacağı durumlar uzmanlık gerektiriyor.  Bu süreçte kira sözleşmelerinde damga vergisinin belirlenmesi sürecinde kira hukuku avukatları devreye giriyor.

Kira Stopajı Belirleme

Kiracının işletmeyi kiraya verenin şirket olmadığı durumda kira borcuna ek olarak stopaj ödemesi gerekiyor. Bu süreçte stopaj borcu detayları kira hukuku avukatı tarafından belirlenir. Bu süreçte avukattan destek almak fazla ödeme yapmaya engel olabilir.

Gayrimenkul Analiz Çalışması

Uzun süreli bir kiralama işlemi yapılmadan önce kiralamak istediğiniz gayrimenkul hakkında bir analiz yapmanız gerekebilir.  Analiz yapma durumunda bu çalışmayı hukuki alanda da yapmalısınız. Bunun için de kira hukuku avukatından destek almanız gerekiyor.

Antalya Kumluca bölgesinde dava süreci, danışmanlık ve sözleşme hazırlama konusunda kira hukuku avukatından destek almak istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz.

Call Now Button